FCC UAV Arad pierde meciul al 2-lea al semifinalei LNBF pe teren propriu și merge la Sfântu Gheorghe pentru meciul decisiv

Joi seara, Sala Sporturilor “Victoria” din Arad a găzduit meciul al 2-lea din cadrul semifinalei Ligii Naționale de Baschet Feminin: FCC Baschet UAV Arad – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Se califică mai departe, în finala LNBF, echipa care câștigă 2 din cele 3 meciuri posibile. Și cum echipa arădeană s-a impus în primul meci disputat la Sfântu Gheorghe, cei 1200 spectatori prezenți la meciul de ieri, se așteptau ca echipa galben-albastră să câștige meciul de ieri pentru a accede deja în finala LNBF. Dar pe teren lucrurile au stat altfel.

Echipa campioană en-titre, a reușit să se impună la Arad, FCC Baschet UAV Arad – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 55-66, pe sferturi: 13-22, 9-13, 19-11, 14-20.

Sub privirile fostei jucătoare Diana Ciupe Pop, arădencele au ratat enorm în meciul de ieri, mingea plimbându-se de multe ori pe inelul coșului și practic nu intra, lucru ce i-a exasperat pe iubitorii baschetului arădean prezenți la meci, care au creat o atmosferă senzațională, aruncând inclusiv cu confeti la începutul partidei.

De cealaltă parte, echipa din Sfântu Gheorghe, a reușit să controleze jocul, practic au condus tot meciul pe tabelă, arădencele apropiindu-se la 5 puncte, doar la finalul sfertului al 3-lea. Chiar și Sarah Dumitrescu, fiica cea mare a Anei Maria Prodan, a jucat câteva minute bune pentru echipa campioană și a fost utilă pe faza defensivă.

Formații și marcatoare:

FCC Baschet UAV Arad:

Andrea Easley 16 (2x3), Tereza Vitulova 11 (1x3), Taylor Murray 11 (1x3), Andreea Mititelu 6 (1x3), Bianca Voica Nagy (C) 5, Alexandra Ghiță 4, Boglarka Biszak 2. Pe bancă: Andreea Fleșer, Paloma Cucu, Daria Negru, Blanca Valea, Anamaria Ciotir. Antrenor: Miroslav Popov

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe:

Borislava Hristova (C) 20 (3x3), Masa Jankovic 16, Ecaterina Armanu 8 (2x3), Stefania Cătinean 7 (1x3), Jovana Pasic 7 (1x3), Courtney Range 5 (1x3), Ellen Nystrom 3. Au mai jucat: Sarah Dumitrescu, Livia Gereben, Maria Belegante. Pe bancă: Lana Mikes și Ioana Toma. Antrenor: Zoran Mikes

Partida a fost condusă de brigada de arbitri: Laurențiu Grigoraș, Mate Andras Stretea și Narcis Dan.

Marți 9 aprilie, la Sfântu Gheorghe, se va desfășura meciul decisiv dintre cele 2 echipe, pentru accederea în finala LNBF.

Reporter: Adrian Brădean