Meci dur, dar cu punct defensiv pentru gazde: CSUAV Arad - Poli Iaşi 14-20

7 cartonaşe galbene şi unul roşu s-au acordat în jocul de la Sânicolau Mic, dintre CSUAV Arad şi Poli Iaşi, în Divizia Naţională de rugby. Oaspeţii au deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, după care antrenorul-jucător al arădenilor, Grindei a înscris un eseu, transformat de Puşcaşu. La finalul primei reprize moldovenii erau totuşi în avarntaj, 7-8.

Din păcate în start de repriză secundă Maxim şi Grindei de la gazde au primit cartonaşe galbene, urmaţi, la mică distanţă de acelasi Grindei, care a fost eliminat, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică. Ieşenii au profitat, şi cu un eseu şi o transformare s-au distanţat la 15-7. Sarabanda eliminărilor temporare a continuat de ambele părţi, oaspeţii cautând cu disperare al 4-lea eseu, care nu a mai venit. Mai mult, pe fondul inferiorităţii numerice Stoica cu eseu şi Puşcaşu cu transformarea au stabilit situaţia finală, cu moldovenii ratând punctul bonus ofensiv, dar cu arădenii cucerindu-l pe cel defensiv. În etapa următoare CSUAV Arad joacă la Năvodari.