Spectacol la final de tur: Şoimii Pâncota - FC Braşov 3-0

După un început de tatonare, în minutul 19 Pirtea l-a găsit în careu, la 12 metri, pe Leucuța dintr-o lovitură liberă lateral stânga, acesta şutează cu efect în cros, şi e 1-0 pentru trupa lui Ionuţ Popa.

Se joacă tare la Pâncota, jucătorii ambelor echipe având de suferit. Important este că la pază Şoimii erau în avantaj. Pâncota ţine bine de rezultat în repriza secundă, traseele Braşovului spre poarta gazdelor fiind bine închise. Mai mult, după ocazia bună a lui Leucuţa, în minutul 65 acelaşi mijlocaş a centrat de pe dreapta, Dragalina a prelungit cu călcâiul pe colțul lung, de unde Pirtea marchează din 3 metri la colțul scurt, 2-0.

Pâncota face spectacol: în minutul 72 Danci l-a angajat decisiv pe Dragalina, care l-a lobat elegant pe portarul braşovean de la 16 metri, 3-0! Oaspeţii cedează total, Perşu fiind eliminat după o intervenţie grosolană la Traore. Cu 6 minute înainte de final şi Traore este eliminat, pentru al 2-lea galben. Leucuţa are ultima şansă a meciului, care se încheie cu un succes reconfortant pentru Pâncota, după o serie de 5 meciuri fără victorie.

Pîncota: Irimia - Dan, Traore, Dubeștean, Siminic - Pavel - Leucuța, Issa (Mihai), Fuchs (Danci), Pirtea - Dragalina (Oprea).