Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului de la Sydney

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a ratat calificarea în finala turneului de la Sydney, fiind învinsă, vineri, cu scorul de 7-6 (5), 4-6, 6-3, de rusoaica Svetlana Kuzneţova, locul 25 WTA.

Halep, principala favorită a turneului, s-a recunoscut învinsă după trei ore și 45 de minute de joc efectiv, partida fiind reluată de la scorul de 5-4 pentru româncă în manșa inaugurală, scor la care jocul a fost întrerupt joi din cauza ploii.

Primul set a fost adjudecat de Kuznețova în tiebreak, cu 7-6 (5), dar Halep a revenit și s-a impus în al doilea cu 6-4. În decisiv, rusoaica a luat primul ghem, Simona a egalat, iar apoi a ratat nu mai puțin de patru mingi de break. La scorul de 2-2 echilibrul s-a rupt, Halep a comis câteva erori și Kuznețova a profitat, desprinzându-se la 5-2. Simona a câștigat un game la zero, a irosit o minge de break la 3-5, după care Kuznețova a reușit să își apropie victoria.

Statistica meciului a arătat că jucătoarele au reușit câte 31 de mingi direct câștigătoare, iar Halep a făcut mai puține erori neforțate decât adversare, 37 față de 47, având și procentaje mai bune la ambele servicii, 61%-60% la primul, 44%-37/ la al doilea, însă Kuznețova a câștigat punctele mai importante.

Halep va primi pentru participare 36.600 dolari și 185 de puncte WTA.