Şi-au pierdut...capul: CSM Târgovişte - Univ Goldiş ICIM Arad 81-74

Univ Goldiş ICIM Arad pierde un nou duel din El Clasico, deşi 35 a condus în permanenţă 35 de minute ale jocului de la Târgovişte.

Prima repriză a fost una bună pentru Arad, care, pe mâna lui Stoenescu, excelenă la 3 puncte, Reid, Hadzovic şi Dyer (lideră la recuperări) a reuşit să pună la respect Târgoviştea, şi să conducă cu 38-31, după 20 de minute de joc. Mai mult, in strat de sfert 3 elevele lui Araujo se desprind la 33-42, minutul 22. Târgoviştencele încep să joace baschet şi egalează pentru prima oară în minutul 25 (43-43). Hadzovic, Reid şi Stoenescu mai forţează o dată, pentru 43-50. Finalul sfertului 3 o scoate la rampă pe Olah, care cu o triplă strânge scorul 50-53.

Şi vine ultimul sfert, un dezastru pentru arădence. Care nu mai ştiu să se apere la Wampler, necruţătoare la 3 puncte în acest interval, la Toma, veteranul pivot care zboară de la un panou la altul, şi la fosta extremă a Aradului, Cosby, fâşneaţa americancă fiind de neoprit la aproape fiecare atac. Benzina arădencelor se termină, nu mai merge nimic, totul e vraişte,Târgoviştea egalează la 63, şi apoi se distanţează la 68-63. Doar Reid mai reacţionează, dar nu poate de una singură. Încet dar sigur CSM Târgovişte reuşeşte să gestioneze perfect finalul, şi câştigă un joc pe care, mai precis, arădencele îl pierd din mână.

CSM Târgovişte - Univ Goldiş ICIM Arad 81-74 (17-22, 14-16, 19-15, 31-21)

Târgovişte: Cosby 17, Wampler 16 (2x3), Toma 14, Principe 10 (2x3), Olah 8, Thompson 6, Williams 4, Huţanu 4, Pop 2.

Arad: Reid 25, Stoenescu 17 (5x3), Hadzovic 14 (2x3), Dyer 11, McCarthy 3 (1x3), Gill 2, Laza 2.