S-a trecut şi peste valurile Begăi: FCC ICIM Arad - SCM Timişoara 93-80

Comentează 1

Cu o Tavic în zi de graţie (27 de puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, 2 mingi "furate", şi procentaje deosebite), ajutată perfect de Hadzovic, Poole sau Ferenczi în atac şi Coker turn de control (12 mingi câştigate), cu o medie de peste 23 de puncte marcate pe sfert, şi un procentaj printre cele pozitive din ultima vreme la aruncări de la distanţă, FCC ICIM Arad a reuşit o victorie consistentă cu o echipă a Timişoarei ce a ţinut pasul câtă vreme a avut "benzină". Însă oaspetele au contat pe doar 2 jucătoare, Lloyd şi Conwright, restul gurilor de tun de pe Bega fiind anihilate la momentele importante. Practic cu excepţia ultimelor minute din primul sfert, şi un sfert 4 care nu a mai contat, SCM-ul nu prea a avut suflu.

Dacă la Cluj am vorbit despre o victorie  grupului, de data aceasta apărarea nu a mai fost punctul forte ale Aradului (tot au fost 4 fete în double digits), însă atacul a fost devastator, iar victoria e cea care rămâne, şi încă una la scor, iar scopul scuză mijlloacele. 5 victorii în ultimele 6 meciuri, mai important ultimele 2 care vin împotriva unor adversari care atacă direct locul ţintit de trupa lui Bogdan Bulj înainte de play-off. Nu uităm startul modest de sezon, nu ne îmbătăm cu apă rece, dar echipa Aradului începe să arate din ce în ce mai bine, şi, poate cu excepţia meciurilor cu cele din Sf. Gheorghe, nu mai e victimă sigură (pentru că antrenorul sârb a găsit antidotul). Ba dimpotrivă...

FCC ICIM Arad - SCM Timişoara 93-80 (22-20, 22-13, 29-24, 20-23)

Arad: Tavic 27 (5X3), Hadzovic 17 (2X3), Poole 17 (3X3), Ferenczi 10 (2x3), Wingate 8, Nagy 7, Coker 7. Au mai jucat: Ciotir, Mercea.

Timişoara: Lloyd 29 (3x3), Conwright 18, Burdgess 9, Brosovszky 7 (1x3), Stoiedin 7, Kiriienko 7, Filip 3 (1x3). Au mai jucat: Ivăschescu, Ardelean, Young