Roata s-a întors: BC Pharmaserv Marburg - FCC ICIM Arad 87-79

Învăţate să câştige pe ultimii metri, fetele de la FCC ICIM Arad au simţit pe pielea lor cum e să pierzi în final de meci. În jocul cu numărul 1  de la Marburg, împotriva gzdelor de la BC Pharmaserv, trupa lui Bogdan Bulj a avut omente foarte bune, dar şi momente de rătăcire. Ca exemplu Aradul conducea după 7 minute cu 22-12! Apoi, în sfertul secund, după un run de 8-0 nemţoaicele au trecut la conducere, 40-36. Poole, Wingate şi Nagy au fost armele principale ale arădencelor, şi din nou visam frumos, 69-70- Ba chiar 73-78 când mai erau de joc 3 minute. Minute care aveau însă să fie fatale, gazdele marcând 14 puncte în timp ce arădencele doar 1! Iar în aceste condiţii Marburg se impune cu 87-79 şi merge în Final Four. FCC ICIM speră azi într-o victorie de palmares în meciul revanşă disputat tot în Germania cu acelaşia dversar.

"A fost un joc bun și intens, cu multe puncte. Nu am putut controla recuperările. Marburg a avut o bună combinație de jocuri în interior și în afară. Felicitări gazdelor Marburg pentru victorie. Acum ne concentrăm pe campionat, așa că al doilea meci împotriva lui Marburg este o pregătire bună pentru noi", a spus după meciul de ieri Bogdan Bulj..

Marcatoare FCC ICIM: Nagy 24 de puncte, Poole 16, Wingate 14, Hadzovic 12, Mercea 5, Tavic 4, Ciotir 2, Zidaru 2.