Nimic nu mai merge: Naţional Sebiş - Cetate Deva 2-3

Sebişul a pornit în această primăvară cu vise mari. Numai că visele s-au transformat rapid în coşmar, şi scaunul lui Rică Neaga se clatină. Nici cu o echipă de partea a doua a clasamentului bancarii nu au convins. Iar rezultatul jocului cu Cetate Deva a fost unul negativ.

După 12 minute de la start oaspeţii au deschis scorul prin Mintaş. Sebişul avea să egaleze în minutul 23 prin Velici. Trec alte 10 minute şi Deva e din nou în avantaj, după reuşita lui Lintaru. Gazdele reacţionează repede, şi în minutul 40 Neacşu a făcut 2-2. Se credea că după pauză bancarii vor asalta poarta devenilor. Nu a fost să fie, atacurile gazdelor fiind destul de palide, şi fără un orizont clar. Iar în minutil 79 o desincronizare în careul gazdelor îl duce în situaţie de gol pe Dosan, care nu atează, 2-3. Final fierbinte, cu Velici şi Radu trecând pe lângp golul 3, care nu mai vine, şi Naţionalul pierde un joc în care teoretic avea prima şansă.

Sebiș: Tomșa – Rosenblum (Oprea), Petrovici (Radu), Neacșu, Bogdanovici (Mihuţa) – Avramescu, Zurbagiu – Rus (Sas), Keita, Susan – Velici

„Prea multe nu am ce să spun. Am pierdut un al doilea meci în acest retur și nu vreau să vorbesc despre ce n-a mers azi. Sunt singurul vinovat fiindcă nu am reușit să-mi capacitez elevii pentru acest meci, eu nu dau niciodată vina pe jucători. Păcat că nu am câștigat. Dar, repet sunt singurul vinovat de ceea ce s-a întâmplat, vom vedea ce vom face în continuare”, a spus tehnicianul Sebișului, Rică Neaga.