Gimnastica ritmică a CSM Arad a dominat Naţionalele pentru junioare mici

La Braşov, s-au desfășurat Campionatele Naţionale de gimnastică ritmică, individual şi pe echipe, pentru junioare mici (9-10 şi 11-12 ani).

Reprezentantele CSM Arad, antrenate de Daniela Chiriac şi Tatiana Novikova au cucerit 14 medalii! Clubul arădean a monopolizat podiumul junioarelor de 9-10 ani (categoria a IV-a), cucerind aurul cu echipa (Catrina Buniov, Alice Trancău, Elisa Andresz, Andra Crainic, Maria Moţ, Dalia Marin, Antonia Stănescu, Karina Kuncz şi Carina Crainic), şi toate medaliile în concursul individual, în următoarea ordine: Catrina Buniov- aur, Maria Moţ - argint şi Dalia Marin - bronz. Maria Moţ a cucerit aurul în finala fără obiect, dar şi la cerc şi panglică, Dalia Marin a obţinut bronzul la coardă, iar Catrina Buniov s-a ales cu argintul la panglică.

În concursul pre-junioarelor (junioare II, 11-12 ani), performera competiţiei a fost Alenia Biringer. Ea a devenit campioană naţională absolută, la individual compus, obţinând şi alte medalii: aur la cerc, măciuci şi panglică şi bronz la minge.