Experienţă vs. lipsă omogenitate: DVTK Miskolc - Univ Goldiş ICIM Arad 79-64

Primul test în formulă completă a celor de la Univ Goldiş ICIM Arad a fost unul cu un adversar tare, DVTK Miskolc, grupare care pregăteşte participarea în Eurocup Women.

Maghiarele au fost pe plus atât la finalul primul sfert, scor 18-13, cât la jumătatea confruntării, 39-32, cu o evoluţie apreciabilă a lui Dyer, din echipa arădeană, care acumulase până atunci 10 puncte şi 3 recuperări. În sfertul 3 arădencele dau semne de revenire având de recuperat doar 6 puncte cu 10 minute înainte de final (49-55). Un foc de paie pentru că experienţa gazdelor, în comparaţie cu lipsa de omogenitate a arădencelor, a făcut ca Univ Goldiş ICIM să cedeze cu scorul de 79-64 (18-13, 21-19, 16-17, 24-15).

Marcatoare:  McCarthy 19, Dyer 15, Gill 12, Stoenescu 7 (1x3), Karakasevic 4, Reid 4, Mercea 3 (1x3). A mai jucat: Nagy