EURO 2016, sferturi: Final nordic de poveste: Franţa – Islanda 5-2

Franţa - Islanda 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sightorsson 56, Bjornason 84)

Franţa: Lloris - Sagna, Koscielny (Mangala 72), Umtiti, Evra - Matuidi, Pogba, Sissoko - Griezmann, Giroud (Gignac 60), Payet (Coman 80)

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason (Ingason 46), R. Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthorsson (Gudjhonsen 83), Bodvarsson (Finnbogason 46)

Dacă până acum Franţa nu a excelat la turneul pe care îl găzduieşte, pasul spre semifinale a fost spectaculos. Trupa lui Didier Deschamps a făcut spectacol în sfertul cu marea surpriză de la acest EURO. Islandezii au ţinut isonul cât au putut, şi au încheiat în stil estetic o aventură neaşteptat de frumoasă.

Fără istoric a fost sfertul de aseară, până la pauză cocoşii tranşând calificarea. Giroud primeşte o pasă foarte bună de la Matuidi, scapă singur cu Halldarsson şi şutează prea bine pentru ca portarul nordicilor să mai poată interveni. Apoi Griezmann bate bine un corner din stânga, Pogba câştigă duelul aerian cu Bodvarsson, reia imparabil cu capul şi Halldarsson e nevoit să scoată mingea a doua oară din poartă în doar opt minute. Pogba scoate o minge din picioarele lui Sigurdsson, Sagna centrează din dreapta, Griezmann aşează pentru Payet, iar mijlocaşul lui West Ham înscrie cu un şut plasat, cu stângul. Final de repriză cu Giroud care deviază pentru Griezmann, atacantul lui Atletico scapă singur cu Halldarsson, dă o scăriţă de efect şi tabela se modifică din nou.

După odihnă Sigurdsson centrează din dreapta, Sigthorsson ajunge primul la prima bară, reia la colţul scurt şi-l învinge pe Lloris. Islandezii au marcat acum în fiecare meci de la EURO! Francezii revin: Payet trimite o centrare plouată, Halldarsson iese la fel ca Tătăruşanu, Giroud câştigă duelul aerian şi înscrie cu capul, 5-1. Final cu o nouă reuşită nordică: Skulason centrează din stânga, Bjornason reia cu capul şi-l învinge pe Lloris, 5-2.

Ţara Galilor - Portugalia şi Germania - Franţa sunt cele două semifinale de la EURO 2016, prima urmând să se dispute miercuri, 6 iulie, iar a doua zi joi, 7 iulie.