Efort maxim, succes de moral: UTA - Unirea Tărlungeni 2-1

UTA a câştigat ultimul meci al sezonului regulat, însă după un meci în care alergat după gol mai bine de 70 de minute.

Burlă are prima şansă la 8 minute de la start, cînd şutul său ocoleşte de puţin poarta oaspeţilor. După alte 20 de minute echilibrate, Rus în 2 rânduri, Manea şi Hlistei ratează deschiderea scorului. Oaspeţii au o şansă mare de gol la 3 minute de la reluare, cînd Popescu reia slab din 4 metri de poarta arădeană. UTA domină, dar steril. După o oră de joc Chindriş şi apoi Jorza îl pun la încercare pe goalkeeperul braşovean, care este la post.

Şi vine minutul 72, atunci când fundaşul oaspeţilor Şerban îl faultează în careu pe Curtuiuş, penaltyul acordat fiind transformat de Copil, 1-0. La câteva minute distanţă acelaşi Copil trece de pţin pe lângă golul descătuşării. Gol care vine totuşi în minutul 81: Copil i-a pasat excelent cu exteriorul lui Curtuiuș, acesta a scăpta singur în careu și a trimis în cros, 2-0. Vlăsceanu are o sansa pe final, după care în prelungiri Forika marchează pentru 2-1. Rezultat final care avanteajză UTA în drumul spre un vis din ce în ce mai realizabil.

UTA: Anca – Polgar, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (Man), Chindriș, Jorza, Hlistei (Copil) – Rus (Roman), Curtuiuș.